Co oznacza to zniesienie lordozy lędźwiowej?

Męzczyzna 33 lata Badanie MR kregoslupa L-S Zniesienie lordozy lędzwiowej w pozycji leżącej na plecach. Dehydratacja i obnizenie wysokosci krązka miedzykręgowego L5/S1. Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna wypuklina krążka miedzykręgowego z lateralizacją w lewo,modelujaca worek oponowy, zważająca lewy zachyłek boczny i lewy otwór miedzykręgowy ( prawy otwor miedzykręgowy spłycony w części dolnej). W przylegajacych do krazka częściach trzonów L5/S1 zmiany reaktywne typu Modic 1.

Kręgosłup aby prawidłowo znosić pozycję pionową ułożony jest w esowate wygięcie dzieki temu siły działające na niego ulegają rozproszeniu, łuk skierowany wypukłością w stronę przednia (brzuszną), nazywa się lordoza łuk odwrotny to kifoza. Każdy z nas ma lordoze lędzwiową i szyjna oraz kifoze piersiowa. Krzywizny te moga byc splycone i mamy wtedy kregoslup prosty jak kij bambusowy co powoduje znaczne przeciazenia lub moga byc poglebione i powodujace garbienie sie. Splycona lordoza wymaga wzmicnienia mm brzucha i rozluznienia mm grzbietu. Pozdrawiam