Co oznacza uczucie ciężkości na klatce piersiowej podczas koszmarów i snu?

Witam. Czasem śnią mi się koszmary. We śnie próbuje krzyczeć ale nie mogę wydobyć z siebie dźwięku. Próbuje krzyczeć z całych sił ale bezskutecznie, zupełnie jakby ktoś usiadł mi na klatce piersiowej. Co to może oznaczać?

Witam

Uczucie ciężkości na klatce piersiowej (taki dyskomfort w okolicy klatki piersiowej), jeśli wykluczymy choroby somatyczne - kardiologiczne, może być spowodowany pobudzeniem układu współczulnego (autonomicznego), w wyniku wyobrażeń sennych. Jest to reakcja organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, organizm mobilizuje się do walki lub ucieczki, Stany emocjonalne, takie jak; gniew, strach powodują nagłe wydzielanie dużej ilości katecholamin do krwi. Stres może być wywołany przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Większa niepewność jakiejś sytuacji powoduje większy niepokój czyli lęk i takie objawy, jak; przyspieszony oddech, tachykardia (przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, ucisk w klatce piersiowej, napięcie mięśniowe w okolicy karku, bóle pleców, bóle napięciowe głowy. Koszmary senne, maja wpływ na nasze emocje i samopoczucie, może to mieć związek z przeżywaniem silnych emocji w ciągu dnia, z powodu różnych problemów, np., w pracy. Zalecana byłaby psychoterapia.

Objawy odczuwane somatycznie mogą być reakcją emocjonalną na koszmar (somatyzacyjną). Jeśli pojawiają się tylko w okresie marzeń sennych, a do tego niezbyt często, nie muszą budzić obaw. Jeśli jednak powtarzają się często, także na jawie lub tez pojawiły się inne niepokojące objawy- warto skonsultować się z lekarzem. Zależnie od wstępnej diagnostyki pokieruje dalej do specjalisty (np do psychologa na psychoterapię).