Co oznacza ujemna wartość PLT na wyniku badania krwi?

Mam 43 lata. Po badanu krwi okazało się, że mam (wartość ujemną) - 140 PLT. Czy jest to powód do zaniepokojenia? Co powinienem z tym zrobić? Mój lekarz rodzinny stwierdził, że w zeszłym roku też PLT były ujemne -132 i nie mam się tym przejmować. Jak mam to interpretować? Przecież te wyniki odbiegają od normy. Proszę o radę.

43 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Nie ma takiej możliwości, by płytki krwi w badaniu morfologicznym miały wartość ujemną. Są to elementy upostaciowane - czyli komórki. W morfologii oznaczana jest ich wartość w tysiącach na mm3. Prawidłowa ilość dla człowieka dorosłego to około 130-400 tys/mm3 - jak widać jest to szeroki zakres normy.
Jeżeli chodzi o Pana badania to może lekarz rodzinny stwierdził, że ilość płytek jaką Pan posiada jest za mała o te podane wartości (wartość ujemna?). Inaczej nie potrafimy tego wytłumaczyć. Najlepiej byłoby gdyby zapytał Pan swojego lekarza co miał na myśli - na pewno odpowie wyczerpująco na wszystkie nurtujące Pana pytania.