Co oznacza USG serca?

Witam ! Zrobiłem badanie USG serca w związku z komisją wojskową, ale lekarz dlatego, że to na komisję odmówił mi jakichkolwiek wyjaśnień. W opisie badania jest napisane: Wielkość jam serca w normie. Przerost lks niewielkiego stopnia. Bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości. Zwłóknienia w płatkach zastawki mitralnej. IM ślad. IT I st. Osierdzie bz. Mam 45 lat i Otyłość I/II st. oraz nadciśnienie. Czy powinienem iść do kardiologa ? Pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Przerost lewej komory serca jest najprawdopodobniej wynikiem przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Występuje niewielka niedomykalność zastawki mitralnej. Istotna jest jeszcze frakcja wyrzutowa (EF), która powinna znaleźć się w opisie badania (prawidłowo wynosi >50%) - jeżeli jest nieprawidłowa to należy skonsultować się z kardiologiem, jeżeli w normie to należy to tylko rozważyć. Musi pan pamiętać, że otyłość i nadciśnienie przyspieszają u pana rozwój choroby serca. Powinien pan zredukować masę ciała i właściwie leczyć ciśnienie tętnicze, by w pomiarach domowych wynosiło ono <140/90. Pozdrawiam i życzę zdrowia.