Co oznacza w istocie białej kilka zmian demielizacyjnych w okolicy rogu tylnego komory bocznej lewej?

Witam, proszę o inerpretacje wyników mri. W istocie białej kilka zmian demielizacyjnych w okolicy rogu tylnego komory bocznej lewej - 6x3mm, w istocie białej płata czołowego lewego oraz przykorowej płata czołowego prawego bez ograniczenia dyfuzji cząsteczek wody oraz bez wzmocnienia po podaniu kontrastu

Zbyt mało danych Pani podała. Nie jest możliwa interpretacja bez wywiadu i badania neurologicznego. ZMiany demielinizacyjne są zawsze nieprawidłowością. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują ( czy był niedowład, podwójne widzenie, zawroty, zaniewidzeni jednooczne itp) oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. Konieczna jest dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie wzrokowych potencjałów wywołanych, wykluczenie boreliozy. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska