Co oznacza wodnista wydzielina z odbytu?

Witam. Chcialabym opisac nieco wstydliwy problem, ktory dotyczy mojego chlopaka i ktoremu mam nadzieje w jakimkolwiek stopniu uda nam sie zapobiec. Moj chlopak (22 lata) od kilku lat zmaga sie z jelitowymi problemami, na co zreszta byl leczony "kuracja" sterydowa. To niestety zostawilo po sobie slady, np. w postaci martwicy kosci udowej czy tez pojawiajacej sie na twarzy opuchlizny. Kazdego dnia pojawia sie wilgoc przy odbycie, raz jest jej mniej, raz wiecej. Niekiedy dochodzi do tego, ze cala bielizna, wlacznie ze spodniami jest mokra. Sporadycznie pojawia sie krew przy czestych wizytach w toalecie oraz odparzenia wokol odbytu. Wydobywa sie z niego woda, bezbarwna i bezwonna (czasem jednak zoltawa), moj chlopak odczuwa tez parcie. Byl juz u paru lekarzy, mial m.in przepisane te sterydy czy wykonywana kolonoskopie (podejrzenie o zespol jelita drazliwego). Dodam jeszcze, ze w ciagu dnia przewaza siedzacy tryb zycia. Co mozna na to poradzic? Do lekow ma awersje, wlasnie przez ta kuracje, ale moze mozna zastosowac jakies naturalne metody, sposoby? Bylabym bardzo wdzieczna, gdyby cos znalazlo sie na te przypadlosc i okazalo sie skuteczne. Dyskomfort z nia zwiazany jest niestety bardzo duzy...

Lek. Paweł Szadkowski

To gdzie najpierw najlepiej będzie się udać zależy od wcześniej postawionego rozpoznania. Jeśli było to zapalenie odbytnicy lub nieswoiste zapalenie jelit warto zacząć od wizyty u gastroenterologa. Inną możliwą przyczyną są wszelkiego rodzaju anomalie anatomiczne (guzki krwawnicze, szczelina odbytu, przetoka odbytu) i wtedy najlepiej będzie skonsultować się z chirurgiem ogólnym. Przy wyżej opisanych objawach należy szczególnie dbać o higienę żeby nie tworzyły się odparzenia i in. Można również wykonać kilka podstawowych badań np. w kierunku celiakii (przeciwciała przeciwendomyzjalne i przeciw transglutaminazie tkankowej) czy SIBO (wodorowy test oddechowy), w celu poszerzenia diagnostyki.