Kobieta , 33 lata Witam. Proszę o inrerpretację wyniku badania RTG kręgosłupa szyjnego (ap i boczne). Wygładzenie lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem w odc. C4-C7. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej C6-C7 z towarzyszącymi zmianami wytwórczymi na krawędziach odpowiednich trzonów kręgów. Pragnę nadmienić, iż mam rozpoznany również kręgozmyk II stopnia odcinka L5-S1 oraz prawostronną skoliozę odcinka piersiowego. Jakie są rokowania na przyszłość? Operacja? Mam 33 lata. Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Konrad Skrzat 45
Mgr Konrad Skrzat Fizjoterapeuta, Lublin 45 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

witam,

oznacza to, iż ustawienie Pani odcinka szyjnego jest niewłaściwe. Taki stan rzeczy może zdecydowanie wpływać na kondycję kręgosłupa. Obecny wiek zapewnia Pani duże możliwości odwrócenia tego stanu rzeczy unikając operacji. Ingerencja chirurgiczna zawsze pozostawia po sobie konsekwencje więc proszę się zastanowić czy w tak młodym wieku zaczynać przygodę ze skalpelem.

Proszę udać się do dobrego specjalisty od postawy ciała oraz do sprawdzonego fizjoterapeuty, który zbada Panią dokładnie i powie jakie odzwierciedlenie Pani wyników badania obrazowego jest w Pani ciele.

Kręgozmyk to zmiana strukturalna więc ćwiczeniami się jej nie da wyleczyć ale można ustabilizować, operacja z tym przypadku również powinna być ostatecznością.

pozdrawiam
Konrad Skrzat

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rezonans magnetyczny – Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).
  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Ortopedia i reumatologia

Lordoza

Lordoza jest to zgięcie kręgosłupa ku przodowi w płaszczyźnie strzałkowej. Prawidłowo kręgosłup dorosłego człowieka tworzy 3 krzywizny: lordozę szyjną, kyfozę piersiową, lordozę lędźwiową (niektórzy autorzy wyróżniają jeszcze kyfozę krzyżową). Wspólnie...