Co oznacza wynik anty-TPO 271?

Witam , mam pytanie. Mój lekarz endokrynolog dał mi skierowanie na badanie TSH gdyż brałam dawke leku Euthyrox 77 i 88 na przemian. Wynik wyszedł 1,380 . Dodatkowo zrobiłam anty-TPO które wyszło 271 a normalna granica jest do 34.. Czy dzieje się cos poważnego ?

Dzień dobry,

Podwyższone miano antyTPO wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Najczęściej tego typu przeciwciała podwyższone są w przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. TSH w chwili obecne jest prawidłowe, co świadczy o prawidłowo dobranej dawce leku. W chorobie Hashimoto wartości przeciwciał mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Podwyższone miano przeciwciał antyTPO potwierdza u Pani - chorobę Hashimoto jako przyczynę niedoczynności tarczycy. W Europie i USA choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych