Co oznacza wynik badania ALT i prób wątrobowych?

Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć, co oznacza wynik ALT (próby wątrobowe) - 74 (norma w badaniach to 40), czy to powód do obaw i jakie ewentualne działania należy podjąć? Osoba badania to mężczyzna po 50-tce. Pozdrawiam Klaudia

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli pozostałe wyniki były w normie (AST, ALP, GGTP, bilirubina), zazwyczaj taki wynik nie stanowi powodu do niepokoju. ALT może ulec powiększeniu przy uszkodzeniu komórki wątroby, np. przy wirusowym zapaleniu, uszkodzeniu o podłożu toksycznym i wielu innych, ale Pański wynik tylko w nieznacznym stopniu odbiega od normy.