Co oznacza wynik badania ANA 2 dodatni u 42-latki?

Jaka jest interpretacja ANA 2 DODATNI.w badanej surowicy krwi stwierdzono obecnosc przeciwcial przeciwjadrowych o typie swiecenia ziarnistym w mianie. 1:160 i jaderkowym. 1:320. Badanie wykonano posrednia metoda immunofluorescencji IIF na substratach firmy Euroimmun.wartosci referencyjne: miano<160-wynik ujemny. miano=160-wynik slabo dodatni. miano>=320-wynik dodatni. Metoda immunodyfuzjiDID nie wykryto przeciwcial przeciw antygenom z grupy ENA (RNP,Sm,Ro/SS-A,La/SSz -B,PM-Scl,Scl-70,Jo-1,Ku,Rip-P) pacjentka kobieta lat 42

Lek. Paweł Szadkowski

Obecność przeciwciał ANA może oznaczać występowanie choroby reumatologicznej, np. tocznia układowego. Ale sam wynik nie stanowi rozpoznania choroby, ocena takiego wyniku wymaga korelacji z Pani objawami i całym obrazem klinicznym.