Co oznacza wynik badania anty TPO 64?

Witam, Mam pytanie odebrałam wyniki badania anty tpi. Norma 0-34 ja mam 65. Co to.oznacza?

Dzień dobry,

Podwyższone miano przeciwciał przeciwko pyroksydazietarczycowej - antyTPO może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (te przeciwciała są najbardziej charakterystyczne dla zapalenia autoimmunologicznego typu Hashimoto).
Główną rolą peroksydazy tarczycowej jest udział w syntezie hormonów tarczycy m.in. przez katalizowanie utleniania jodu, jodowanie reszt tyrozyny i sprzęganie jodotyrozyny (MIT - monojodotyrozyny oraz DIT - dijodotyrozyny) w trijodotyroninę (T3) i tetrajodotyroninę (T4 - tyroksynę). Mówiąc krótko w powstawaniu hormonów tarczycy. Utrzymujące się przeciwciała mogą doprowadzić do zaburzeń hormonalnych funkcji tarczycy. Sugerowałbym Pani dodatkowo oznaczenie przynajmniej TSH, a jeśli będzie nieprawidłowe to również FT4 i FT3 (lub wszystkich hormonów od razu) oraz ocenę przeciwciał antyTG. Warto również ocenić tarczycę w badaniu usg. Jeśli hormony będą prawidłowe, należy oceniać TSH raz na 3-6 miesięcy lub częściej, gdyby się Pani gorzej czuła.Warto również skontaktować się z dobrym endokrynologiem, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie mające na celu próbę obniżenia przeciwciał (niestety na nie nie ma "złotego środka"). Można natomiast spróbować zastosować nieco większą dawkę selenu, antyoksydantów itd. Jeśli ma Pani jakieś nietolerancje pokarmowe, warto zadbać o właściwą dietę i starać się unikać stresu, a przynajmniej go ograniczać lub opanować techniki radzenia sobie z nim.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz