Co oznacza wynik badania Chlamydii Trachomatis z krwi?

Chlamydia Trachomatis, test z krwi Proszę o informację dlaczego badanie z krwi w kierunku Chlamydi Trachomatis nie jest uznawane przez część lekarzy za wiarygodne ? Badanie jest dopuszczone zapewne przez jakąś instytucję państwową a mimo to traktuje się je ,, z przymróżeniem oka '' . Sam 2 x takowe robiłem nie wiedząc o tym wcześniej i byłem pewny, że wynik jest wiarygodny . Urolog u, którego się leczę nie negował ich co prawda, natomiast innych badań nie zlecił i nie wiem czy leczę się właściwie czy też nie . Dla mnie sytuacja jest zupełnie nie zrozumiała . Dziękuję za odpowiedź .

Lek. Paweł Szadkowski

Nie mogę dokładnie sprecyzować dlaczego dany test jest 'nieuznawany' ponieważ nie podał Pan jego nazwy. Mogę jedynie wyjaśnić w skrócie, że każdy test ma swoją swoistość (czyli czy jest charakterystyczny dla danej choroby) oraz czułość (czyli prawdopodobieństwo wykrycia choroby przy jej obecności). Dlatego nie można w 100% na nich polegać i zawsze należy odnosić się do stanu klinicznego pacjenta (jego objawów), wywiadu chorobowego i innych czynników (w zależności od choroby, którą podejrzewamy). Jestem przekonany, że urolog wie co robi i sugeruję pozostawać pod jego opieką.