Co oznacza wynik badania dziecka w kierunku boreliozy?

Dzień dobry. Bardzo proszę o objaśnienie wyników córki w kierunku boleriozy. Pani z laboratorium mówiła że jest jednak bolerioza a lekarz mówi że nie ma. Już wariuje , bo każdy co innego mówi. Podaje wyniki: Borrelia burgdorferi ( bolerioza ) ( ICD-9: S21 ) NASZ WYNIK - PRZECIWCIALA W KL.IgG 42,91 RU/ml <16 wynik negatywny >=16 - <22 wynik graniczny >=22 wynik pozytywny * badanie wykonano metoda ELISA zestawem firmy Euroimmun. Interpretacja wyniku powinna uwzględnić obraz kliniczny i status epidemiologiczny pacjenta. Komentarz : z uwagi na skryningowy charakter zastosowanej metody zaleca się weryfikację wyniku testem western-blot Borrelia burgdorferi ( bolerioza ) ( ICD-9: S25 ) NASZ WYNIK - PRZECIWCIALA W KL.IgM 6,87 RU/ml <16 wynik negatywny >=16 - <22 wynik graniczny >=22 wynik pozytywny * badanie wykonano metoda ELISA zestawem firmy Euroimmun. Interpretacja wyniku powinna uwzględnić obraz kliniczny i status epidemiologiczny pacjenta. Proszę o objaśnienie.

Lek. Paweł Szadkowski

Dziecko ma obecne przeciwciała w klasie IgG, czyli kiedyś mógł być jakiś kontakt z boreliozą, ale przeciwciała w klasie IgM są negatywne, czyli nie ma świeżego, aktywnego zachorowania. Oczywiście stosowność leczenia zależy od tego, jakie córka ma objawy i dolegliwości i czy rzeczywiście był kiedyś kontakt z kleszczem.