Co oznacza wynik badania histopatologicznego po kolonoskopii u 37-latka?

Otrzymałem ostatnio wyniki z kolonoskopii i stowarzyszonego badania histopatologicznego: Kolonoskopia: Kolonoskop wprowadzono do kątnicy, uwidoczniono ujście wyr. robaczkowego i zastawkę Bauhina. Przygotowanie jelita do badania w sklai Boston - 3 3 3. W końcowym odcinku j. krętego nieznacznie obrzęknięta błona śluzowa z przekrwieniem - pobrano wycinki (but nr 1). Kątnica, wstępnica bez zmian. W ok. zagięcia wątrowego zatarci rysunku naczyniowego i drobne nadżerki - wycinki (but nr 2). Pozostała część poprzecznicy, zstępnica, esica bez zmian. Pobrano wycinki z lewej połowy okrężnicy (but nr 3). W odbytnicy zatarty rysunek naczyniowy i obrzęk błony śluzowej -wycinki (but nr 4). Rozpoznanie histopatologiczne: but 1 - W wycynkach śluzówka jelita miejscami o miernie skróconych kosmkach bez nacieków zapalnych z pojedynczą, pobudzoną grudką chłonną. but 2,3,4 Śluzówka jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołowej bez istotnych zmian mikroskopowych.

Lek. Paweł Szadkowski

W pobranych wycinkach nie opisano żadnych zmian patologicznych. Oczywiście taki wynik powinien być oceniany w korelacji z całym obrazem klinicznym, dlatego tak czy inaczej proszę się udać do lekarza, który kierował na badanie.