Co oznacza wynik badania hormonów tarczycy i badania USG?

Witam.Moje wyniki związane z tarczyca rok temu były jeszcze w normie i niby leczylam tarczycy z powodu złego samopoczucia zrobiłam badania i wyszło na tsh 223,600 [0.27-4.2] fT4 2,71 [12.6-21] FT3 2,17 [3.93-7.7] oraz badanie usg tarczyca nieco powiększona o gładkich zarysach.Miąższ tarczycy niejednorodny o obniżonej echogenicznosci ze zwłóknieniami, bez widocznych guzków.Unaczynienie miąższu tarczycy bardzo wzmożone.Węzły nie powiększone.Przez 1 tydzien brałam euthyrox 25N A teraz 5 tydzien 50N

Dzień dobry,

Pani wyniki wskazują na niedoczynność tarczycy, Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy w Polsce jest choroba Hashimoto. Aby to potwierdzić warto oznaczyć stężenie przeciwciał antyTPO we krwi, może Pani również oznaczyć stężenie aTG. Obraz usg i wysokie wartości TSH sugerują, że choroba już trochę trwa... Zwłóknienie widoczne w usg mają najprawdopodobniej charakter pozapalny. Podwyższone miano antyTPO potwierdzi etiologię zapalną (jest to tzw. przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy). Leczenie polega na suplementacji hormonów, których Pani tarczyca wytwarza za mało. Zwykle w przebiegu choroby istnieje konieczność podwyższania dawki leku w zależności od Pani samopoczucie i wyników badań laboratoryjnych. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi ok. 1,5. Dzięki leczeniu Pani również będzie mogła cieszyć się życiem i poczuć znacznie lepiej. Wysokie TSH jest czynnikiem, który stymuluje gruczoł do powiększania się, zatem istotne jest, aby w Pani wieku mieściło się ono w optymalnym przedziale, który wynosi ok. 1-2,5). W razie wątpliwości proszę dodatkowe pytania zadać swojemu lekarzowi, powinien Pani odpowiedzieć. Niektórzy lekarza zalecają odpowiednią dietę i ew. zalecenia pozadietetyczne. Proszę porozmawiać o tym ze swoim endokrynologiem.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych