Co oznacza wynik badania kału i czy są wskazania do kolonoskopii?

Witam otrzymałam wynik kalprotktyna w kale wynik13.28 o czym świadczy taki wynik cz to coś poważnego trzeba pilnej kolonoskopi? Dziekuje za odpowiedz

Dzień dobry,

Niestety nie podała Pani jednostek w których podane są wartości kalprotektyny. Zakładam, że wynik jest podany w ug/g. Jeśli tak, to wynik do
50 μg/g - mieści się w normie. taki wynik wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie może być zespół jelita drażliwego. Jeśli wynik znacznie przekraczałby normę, wówczas należałoby wykonać kolonoskopię.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz