Co oznacza wynik badania kolana 39-latki?

Ilość płynu w stawie zwiększona, w zachyłku nadrzepkowym szerokości płaszcza do ok. 9mm, z cechami miernego pogrubienia, przerostu błony maziowej. Możliwa obecność wolnego ciała chrzęstnego w obrębie zachyłka nadrzepkowego, o wymiarach ok. 5 x 1 x 5mm. Śladowa ilość płynu w kaletce brzuchatopółbłoniastej. ML- cechy zmian degeneracyjnych przyśrodkowej części rogu przedniego i tylnego, w rejonie korzeni łąkotki. MM- w obrębie strefy czerwonej rogu tylnego widoczna dyskretna pionowa szczelina pęknięcia do powierzchni udowej i piszczelowej łąkotki lub są to zmiany bliznowate po przebytym uszkodzeniu. ACL- stan po rekonstrukcji więzadła; graft o zachowanej ciągłości i typowym sygnale. PCL- stan po całkowitym uszkodzeniu więzadła; widoczny niewielki kikut w rejonie przyczepu piszczelowego. LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych przy przyczepach udowych; poza tym więzadła bez widocznych innych zmian patologicznych. Więzadło i troczki rzepki oraz ścięgno m. czworogłowego uda bez widocznych zmian patologicznych. Chrząstka rzepki o nierównych zarysach , znacznie ścieńczała w rejonie bieguna dolnego rzepki, poza tym z obecnością szczelin pęknięcia sięgających do warstwy podchrzęstnej kości oraz z obszarami obrzęku i zmian postłuczeniowych. Chrząstka kości udowej, w obrębie stawu rzepkowo- udowego o nierównych zarysach, z obecnością szczeliny pęknięcia sięgającej do warstwy podchrzęstnej kości. Ocena chrząstek stawu rzepkowo- udowego może być nieprecyzyjna ze względu na artefakty od elementów metalowych. Chrząstki przedziału przyśrodkowego i bocznego bez widocznych cech uszkodzenia. W obrębie końca bliższego kości piszczelowej widoczne ognisko nieprawidłowego sygnału, o wymiarach ok. 14 x 12 x 11mm, mogące odpowiadać enchondroma. Niewielki obszar obrzęku śródkostnego, w warstwie podchrzęstnej kłykcia bocznego kości piszczelowej. Niewielkie osteofity na krawędziach kostnych powierzchni stawowych.

Nie analizujemy wyników badań pacjentów z poziomu portalu, w tym celu należy iść do lekarza prowadzącego diagnostykę, który może zestawić wynik badania ze stanem klinicznym pacjenta i właściwie go zanalizować.