Co oznacza wynik badania kręgosłupa 29-latki?

zniesiona lordoza szyjna i dyskretne kifotyczne ustawienie kregoslupa w odcinku C2-6 w pozycji lezacej, co znacznie ogranicza przednia rezerwe plynowa kanalu kregowego i przemieszcza do tylu rdzen kregowy. Na poziomie C3/4 sladowa , tylna wypuklina krazka m/k dyskretnie modeluje worek oponowy. Na poziomie C4/5 mala, tylna wypuklina krazka m/k modeluje worek oponowy. Na poziomie C5/6 tylno prawo-boczna wypuklina krazka m/k zweza okolice wejscia do prawego otworu m/k towarzyszaczy jej od gory osteofit krawedzi trzonu C5 dyskretnie modeluje brzuszny korzen nerwowy, na poziomie C6/7 sladowa tylna wypuklina krazka m/k dyskretnie modeluje worek oponowy, na poziomie C7/Th1 obecna jest torbiel o wym. 7*4mm w bocznej czesci prawego otworu m/k, niewielkie poglebienie wkleslosci dolnych blaszek granicznych trzonow kregow C3,C5 i 6 poza tym trzony kregowe o zachowanej wysokosci i p[rawidlowym sygnale.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane istotne zmany dyskopatycze i niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dalsze postępowanie i ew. leczenie zależą głównie od pani objawów i dlatego najlepiej zgłosić się do lekarza prowadzącego. Dodam, że często spotyka się rozbieżność między opisanymi zmianami w badaniach obrazowych, a dolegliwościami. Zależy to m.in od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego i innych czynników.