Co oznacza wynik badania kręgosłupa 31-letniej kobiety?

Rezonans. Nierówności dolnych blaszek granicznych trzonow kręgów Th12 L1 L2, górnej blaszki granicznej trzonu kręgu L3 obraz sugeruje guzki Schmorla. W poziomie L1 i L2 niewielkie zwężenie przestrzeni Mk z obniżeniem sygnału tarczy Mk w obrazach T2 zależnych co sugeruje zmiany degeneracyjne o typie dehydracji. W tym poziomie widoczna jest szerokopodstawna protruzja tarczy Mk wpuklajaca się dokanalowo na głębokość ok. 3mm,uciskajac worek oponowy, zwezajaca otwory Mk, bez cech ucisku nerwów rdzeniowych. Kanał kręgów w tym poziomie szer. ok 14mmw wymiarze ap. Proszę o wnioski wyniku.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz choroby krążka międzykręgowego z istotną dyskopatią. Dalsze postępowanie i ewentualne leczenie zależą głównie od pani objawów klinicznych. Z tego względu najlepiej jeśli uda się pani do swojego lekarza prowadzącego (np. neurologa, ortopedy, neurochirurga) w celu interpretacji klinicznej.