Co oznacza wynik badania kręgosłupa 44-letniej osoby?

Co oznacza niewielkie lewowypukłe ,rotacyjne skrzywienie kregosłupa lędzwiowego,Zwiększone pochylenie kości krzyżowej oraz przesuniecie lini obciązenia statycznego przed promotorium.Zwęzenie przestrzeni międzykręgowych L3/L4 i L4/L5.Sklerotyzacja podchrzęstna blaszek granicznych na w/w poziomch.Osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonów kręgów L.Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego oraz skrzywienie kręgosłupa. Należy pamiętać, że nie każda zmiana opisana w badaniu obrazowym daje dolegliwości i dość często spotyka się rozbieżności między badaniami radiologicznymi, a stanem klinicznym pacjenta (co zależy m.in. od możliwości kompensacyjnych kręgosłupa). Interpretacji należy dokonać dopiero po zestawieniu wyniku z pani obrazem klinicznym (objawami, celem badania) i dlatego najlepiej udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie ortopedy lub neurologa).