Co oznacza wynik badania kręgosłupa i wynik TK?

trzony kregow prawidlowej wysokosci.Zwezona przestrzen mk l5 l1.Osteofity na krawedziach trzonow kregow na tym poziomie. Nieco przewezona przestrzen mk l4 l5 z objawemprozniowym krazka mk-zmiany zwyrodnieniowe.Syndesmofit na przednio bocznej krawedzi trzonow kregow l1 l2 po stronie prawej.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach mk najwieksze na poziomach l4 l5,l5 s1,o umiarkowanym nasileniu.Na poziomie l2 l3 uwypuklenie grzbietowe krazka mk wielkosci 2mm na poziomie l3 l4 wielkosci 3 mm na poziomiel4 l5 z lewostronnalateralizacja wielkosci do 3,5 mm.Napoziomiel5-s1 tylna wypuklinakrazka mk z lewostronnalateralizacja ze zwapnieniami w wiazadlepodluznym tylnymwpuklajaca sie do kanalu kregowego na glebokosc okolo 6 mm powodujac niewielki uciskworka oponowego i przylegajac do lewego korzenia nerwowegoS1 w miejscu wyjscia z worka oponowego. Zwapnienia w obrebie wypukliny wskazuja na jej przewlekly charakter.Zwezone w miernym stopniu otwory mk l4-l5 z przewaga po stronieprawej oraz l5-s1 bez widocznegoucisku nerwow rdzeniowych.Prosze o informacje w jakim stanie jest moj kregoslup i czy musze podjac jakies dzialania lecznicze?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (np. neurloga) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Dalsze zalecenia i ewentualne leczenie zależą głównie od występujących objawów.