Co oznacza wynik badania kręgosłupa u 34-latki?

Na poziomie L5/S1 protruzja/ekstruzja tylna z przewagą strony prawej szerokopodstawna w wymiarze lr 26 mm, AP - 6 mm leży głownie w epiduralnej tkance tłuszczowej, nieznacznie równomiernie modeluje worek oponowy i korzeń rdzeniowy prawy w zwężanym zachyłku bocznym prawym.Co to dokladnie oznacza??

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku. Dalsze zalecenia i ewentualne leczenie zależą głównie od występujących objawów.