Co oznacza wynik badania mammograficznego?

Obie piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym z widocznymi zminami maspastopatycznymi. W piersi prawej, w kwadracie górnym wew., widoczna zmiana płynowa, osełkowata o wymiarach 6x4 mm. Poza tym w kwadracie wew. dolnym widoczne drobne ognisko kalcyfikacji. W piersi lewej w linii pośrodkowej uwidoczniono dwie zmiany płynowe, śr. ok. 5 mm z widocznymi ogniskami kalcyfikacji oraz podobna zmiana w kwadracie górnym zew. piersi lewej.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani więcej danych na swój temat - swojego wieku, wyników poprzedniego badania (o ile takowe było). Wynik mammografii zawsze powinno się interpretować wraz z danymi klinicznymi. Przestrzenie płynowe, opisywane w badaniu to najprawdopodobniej torbiele. Kalcyfikacje to inaczej zwapnienia - częste przy mastopatycznym (zwyrodnieniowym) obrazie piersi. Wygląda na to, że w piersiach nie dzieje sie nic niepokojącego, natomiast jak już wspomniałam, musi wypowiedzieć się lekarz, który Panią prowadzi i ma możliwość także zbadania Pani.

Pozdrawiam serdecznie