Co oznacza wynik badania MR głowy i EEG?

Witam! Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku MR głowy.Zostałam skierowana na to badanie ponieważ od kilku lat dokuczają mi bóle głowy czasem dosyć silne.Rozpoznanie G44.Wyniki EEG wykazują jakąś patologię.MR wynik: Badanie wykonano aparatem Siemens Magnetom Aera 1,5,T, sekwencja według załączonej płyty CD, przed i po podaniu kontrastu. W obrębie istoty białej obu półkul mózgu pojedyńcze drobne obszary podwyższonej intensywności sygnału w seksencjach T2- zależnych- nie wykazują cechy restrykcji dyfuzji, nie ulegają wzmocnieniu kontrastowemu- zmiany o niespecyficznym charakterze. Poza tym struktury mózgowe bez widocznych innych zmian ogniskowych. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony , nieprzemieszczony z niewielką asymetrią L>P. Struktury tylnojamowe, komora IV prawidłowe. Nie stwierdza się ogniska patologicznego gromadzenia kontrastu. Nie stwierdza się cech restrykcji dyfuzji. Z góry dziękuję za odpowiedz i pomoc.

Pojedyncze, drobne ogniska podwyższonej intensywności najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Mogą być naczyniowe lub demielinizacyjne. Takie zmiany nie powinny powodować bólu głowy. Interpretacja zależy od tego jakie objawy neurologiczne u Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO), choroby Hashimoto jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska