Co oznacza wynik badania MR płata czołowego?

Witam, proszę o pomoc w interpretacji opisu RM. "W obu płatach czołowych podkorowo widoczne drobne, pojedyncze, ogniskowe zmiany o charakterze degeneracyjno-demielinizacyjnym, naczyniopochodnych średnicy do 2 mm oraz niewielką, dwukomorową torbiel szyszynki - o średnicy 3 i 4 mm." Przeraziłam się strasznie, że to SM. Neurolog po badaniu nie stwierdził nic niepokojącego, zalecił kontrolny RM bo roku. Nie daje mi to jednak spokoju i strasznie się martwię. Jaka może być przyczyna takich zmian i czy jest możliwe, ze nie mają związku z SM? W związku z zaburzeniami widzenia pojawiającymi się okresowo, odwiedziłam tez okulistę. Pani dr zbadała ciśnienie i dno oka, wszystko było w porządku. Nie stwierdziła zapalenia nerwu wzrokowego. Pojawiły się też ból okolicy szyi więc Pani dr zasugerowała rtg kręgosłupa - w opisie zniesienie lordozy. Z góry dziękuję za opinię.

SM rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych i badania neurologicznego.
Opisywane ogniska z mózgu mogą mieć różne pochodzenie. Istotne jest czy ma Pani czynniki ryzyka chorób naczyniowych - np. nikotynizm, otyłośc, podwyższony cholesterol, nadciśnienie, cukrzycę.
Jeśli nie - wskazana byłaby diagnostyka tych ognisk - np. Badanie Duplex tt. szyjnych, badanie ECHO serca i wykluczenie PFO. Czasem konieczna jest hospitalizacja i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Prosze porozmawiać o tym ze swoim neurologiem.