Co oznacza wynik badania nowotworu 65-latki?

prosze o interpretację wyników: Rak inwazyjny NST, NHG2 (2 3 3/30 mitoza/10HFP, średnica pola 0,6 mm), częściowi rak przewodowy in situ, Nottingham histologic Grade NHG3 ,pT1c, pN0(sn). Nie wykazana obecności receptorów estrogenowych w komórkach raka inwazyjnego ani receptorów progestronowych. Oznaczono białko HER2 za pomoca przeciwciała króliczego Dako (Hercept Test). Odczyn pozytywny w komórkach raka naciekajacego (Score 3 ). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w około 50% jąder komórkowych raka inwayjnego. Z góry dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Opis wskazuje na raka złośliwego, który na razie jest zmianą miejscową T1, bez przerzutów do węzłów chłonnych N0. Natomiast brak receptorów estrogenowych i progesteronowych, a obecność HER2 i wysokiego współczynnika proliferacji Ki67 - świadczą o wysokiej złośliwości guza. Z wynikiem oczywiście musi się Pani udać do onkologa, gdyż leczenie zależy od wielu czynników, jak Pani stan zdrowia, poprzednie leczenie.