Co oznacza wynik badania obrazowego kręgosłupa 36-letniej kobiety?

Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. Miernego stopnia obniżenie wysokości krążka międzykręgowego C5/C6. Na tym poziomie szerokopodstawna przepuklina tylna centralna krążka międzykręgowego wywołuje ucisk przedniej ściany worka oponowego w regionie pośrodkowym, znosi przednią rezerwę płynową, z modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego. Zachyłki boczne są nieznacznie spłycone, w nieco większym stopniu po stronie lewej. Przepuklinie towarzyszą niewielkie zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów. Uwypuklające się dokanałowo krążki międzykręgowe C4/C5 i C6/C7 nieznacznie uginają przednią ścianę worka oponowego. Na pozostałych poziomach nie uwidoczniono dokanałowego wypadania krążków międzykręgowych ani ucisku na przednią ścianę worka oponowego. Nieostro odgraniczona strefa nieznacznego podwyższenia sygnału w obrazach T2-zależnych w obrębie rdzenia kręgowego na poziomach trzonów C5 i C6, odpowiadająca najprawdopodobniej zmianom niedokrwienno-obrzękowym. W pozostałych odcinkach rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna pilna wizyta u neurochirurga po badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.