Co oznacza wynik badania obrazowego kręgosłupa u 61-latki?

w istocie bialej obu polkul podkorowo widoczne pojedyncze ogniska hyperintensywne w obrazach t2 zaleznych i sekwencji flair ,izointensywne w obrazach t1 zaleznych,srednicy do 3mm bez cech wzmocnienia kontrastowego

Jak rozumiem podany opis to badanie MR głowy? Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Mogą one występować u osób w Pani wieku. Nie są groźne. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość ). Te choroby mogą powodować zmiany miazdżycowe naczyń, a w rezultacie powstawanie ognisk naczyniowych w mózgu. Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk.. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, EKG, badanie poziomu, cholesterolu . O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania . Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska