Co oznacza wynik badania obrazowego mózgowia 43-latki?

moje wyniki. co dalej. - ogniska hiperintensywne w sekwencjach T2 i FLIR, zmiany lokalizują się :- istota biała obu półkul, przy i okołokomorowe - po kilkanaście ogniskśr do 4mm w obu półkulach, - podkorowo - po kilka drobnychognisk, głównie na sklepistości płatów czołowych, - rozmyte ognisko śr 7mm w moście po prawej stronie, - dwa drobne ogniska w ciele modzelowatym, -okołokomorowo w płatach ciemieniowych widoczne rozlane nieprawidłowe obszary, - niewielkie strefy gliozy przy trzonach i rogach przednich komór bocznych. obraz budzi podejrzenie wieloognskowych zmian demielinizacyjnych. Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam

Zbyt mało danych. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują, czy są zmiany w badaniu neurologicznym oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. Moim zdaniem konieczna jest dalsza diagnostyka takich ognisk, podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie wzrokowych potencjałów wywołanych, nakłucie lędżwiowe z ocena płynu mózgowo-rdzeniowego (prążki oligoklonalne), konieczne wykluczenie boreliozy!!! W niektórych przypadkach dodatkowo badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania. Jeśli ma Pani objawy neurologiczne trzeba wykluczyć stwardnienie rozsiane. Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska