Co oznacza wynik badania PMR 35-latka?

Witam Po pobycie w szpitalu otrzymałem następujące wyniki płynu mózgowo-rdzeniowego: PMR glukoza 55 (40-70) Mleczany PMR 1,32 (1,10-2,40) Białko PMR 56 (15-45) Prążki oligoklonlne PMR IgG w PMR 3 (2,8 -5,6) Immunoglobina G 1400 (700 - 1600) Prążki oligoklonalne w PMR Po reakcji z antysurowicą IgG stwierdza się obecność prążków oligoklonalnych w rozdziale białek PMR a nieobecnych w rozdziale białek surowicy (charakterystyczne dla syntezy wewnątrzmózgowej). Badanie było związane z postawieniem diagnozy w kierunku stwardnienia. Był też wykonany test w kierunku boreliozy ale tam wszystkie wyniki wyszły ujemne. Czy ten wynik płynu przybliża w kierunku SM? Badanie potencjałów i MRI czekam na wynik.

Prążki oligoklonalne są bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym w stwardnieniu rozsianym.Ich obecność praktycznie potwierdza rozpoznanie stwardnienia(90-95%).Ale konieczne jest określenie obecności lub ich braku również w surowicy (badanie z krwi) raz wykonanie innych badań,np. rezonansu i wzrokowych potencjałów wywołanych. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.