Co oznacza wynik badania po mastektomii?

Dzień dobry, Jestem świeżo po mastektomii prawej piersi. Proszę o interpretację wyniku: Naciekający rak NST G2 (2 2 2) gruczołu piersiowego Receptor HER-2: (1 ) status ujemny Receptor ER: (2 /3 ) 90% wybarwionych jąder komórek raka Receptor PgR: (3 /2 ) 90% wybarwionych jąder komórek raka Indeks proliferacyjny Ki67 ( ) 40% wybarwionych jąder komórek raka. Czy takie wyniki dają szansę całkowitego pozbycia się choroby? Czy te 5 lat jest wyrocznią? Dodam, że jestem nosicielką genu BRCA1

Lek. Paweł Szadkowski

Ma Pani obecne receptory estrogenowe i progesteronowe, receptory HER2 są nieobecne. Te oznaczenia są pomocne dla lekarze onkologa w zaplanowaniu leczenia. Określają typ Pani nowotworu - typ luminalny B, który jest typem hormonozależnym, co zazwyczaj świadczy o lepszym rokowaniu. Komórki rakowe w Pani przypadku mają wysoki tzw. indeks mitotyczny (indeks proliferacyjny ki67). Oznacza to, że komórki rakowe mają dużą skłonność do często podziału. O dokładną ocenę najlepiej zapytać lekarza prowadzącego Pani chorobę.