Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 1 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik badania po usunięciu znamienia?

Witam, co oznacza wynik z badania histopatologicznego: " znamię barwnikowe dysplastyczne vel MELTUMP (melnocytic tumor of uncertain malignant potential). Komórki znamieniowe wykazują cechy aktywności proliferacyjnej (2-3 mitozy / 1 mm2), nie wykazują cech różnicowania w barwieniu HMB45. Z tego względu chora wymaga kontroli." Lekarz powiedział, że wystarczy kontrola dermatoskopowa blizny po wycięciu co 3 miesiące, ale nie wytłumaczył dokładnie co oznacza ten wynik. Proszę o jego wyjaśnienie oraz co ten wynik dla mnie oznacza.
KOBIETA, 40 LAT 10 miesięcy temu

Znamiona barwnikowe - pieprzyki

Prawdopodobnie każdy z nas je ma. Mogą pojawiać się na całym ciele. Pieprzyki, bo nich mowa, są znamionami barwnikowymi. O pieprzykach opowiada dr Żurawski, onkolog.

Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

Melanocytic tumor of uncertain malignant potential oznacza zmianę barwnikową o nieznanym potencjale złośliwości - w momencie badania nie stanowi nowotworu złośliwego, ale wymaga stałej kontroli, gdyż nie znany jest jej potencjał złośliwości. Barwienie HMB45 pozwala nam ocenić prawdopodobieństwo, że zmiana jest czerniakiem - u Pani brak cech różnicowania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy