Co oznacza wynik badania posiewu z nosa?

Robiłem badanie w kierunku posiewu z nosa rozszerzony na Staphylococcus aureus. Wyszedł wynik DODATNI. Liczność kolonii: ( ) wzrost mierny. W uwagach jest napisane: Wychodowany szczep jest metycylinowrażliwy MSSA tzn. jest zawsze wrażliwy na penicyliny izoksazylowe np. kloksacyklina, penicyliny z inhibitorami i cefalosporyny I i II generacji. Wynik oznaczenia dla erytomycyny jest reprezentatywny również dla: Roksytromycyny, Klarytromycyny, Azytromycyny. Wykryto mechanizm MLSB indukcyjny. Lekowrażliwość Kloksacylina Wrażliwy, Erytromycyna oraz Klindamycyna Oporny. Co to wszystko oznacza? Czy mam się bać tego, że mam wzrost mierny ? Byłem wczoraj u internisty i przepisał mi lek o nazwie Syntarpen ale nie jest dostępny w żadnej aptece czy też hurtowni a producent ma rozpocząć produkcję w marcu. Czy mogę wyleczyć to innym antybiotykiem? Proszę doradźcie.

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę się nie niepokoić ponieważ taki wynik nie stanowi raczej dużego zagrożenia dla pana z zdrowia. Bezobjawowe nosicielstwo tej bakterii jest zjawiskiem dość częstym. Jeśli lekarz prowadzący zadecydował o jej eradykacji proszę udać się do niego ponownie w celu przepisania innego skutecznego antybiotyku.