Co oznacza wynik badania radiologicznego?

Dyskopatia c-5/6 ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi stycznych, tylnych dokanałowych krawędzi trzonów tych kręgów, które to zmiany są powodem dodatkowej ciasnoty zaliczanej do ciasnoty bezwzględnej: kanał dł. mniej niż I0 (0,79). Poza tym na tej wys. niewielka tylna przepuklina jądra tarczy, nieco odchylona na stronę prawą. Kręgi C-5/6 w bloku czynnościowym - już wyraźne zmiany zwyrodnieniowe, mniejsze w stawach unkowerbralnych. Niewielka tylna wypuklina poziomu C4/5. Od siebie dodam, że jestem po kolizji drogowej, w wyniku czego doskwierają mi dolegliwości w okolicy szyji, wcześniej normalnie funkcjonowałam. Pozdrawiam, proszę o pomoc w wyjaśnieniu tego wyniku.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najprawdopodobniej na skutek wypadku doszło u Pani do powstania zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zwężeniu uległ kanał kręgowy (co powodować może ucisk na znajdujące się tam nerwy, a tym samym - dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej). Ponadto opisywane są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach kręgosłupa, które ograniczają jego ruchomość, powodują zniekształcenie, co również skutkować może uciskiem na nerwy. Ten sam efekt wywoływać może również dyskopatia stwierdzona na poziomach C5/6 oraz C4/5, czyli w potocznym języku "wypadanie dysków".

Konieczna jest konsultacja wyniku badania z neurologiem, który oceni na ile pokrywa się on z Pani dolegliwościami. Być może konieczne będzie wykonanie bardziej szczegółowych badań (np. rezonansu magnetycznego). Pomoże to wybrać najkorzystniejszą dla Pani formę leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.