Co oznacza wynik badania RTG płuc i czy wykonać jeszcze inne badania?

W marcu chorowałem (lekarz nie podał na co) zastosował antybiotyk na zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych przez siedem dni - brak poprawy, kolejna wizyta u lekarza - zapalenie płuca lewego i następny antybiotyk przez dziesięć dni. RTG - u podstawy płuca lewego zaznaczone zmiany zmużaste - najpewniej zmiany zapalne? Po miesiącu ponowne RTG - pasma niedodmy płytkowej u podstawy płuca lewego. Od trzech tygodni mam stany podgorączkowe 37 do 37,5 kłucia w lewym dolnym boku, węzły szyi powiększone. Obecnie jestem po wizycie u pulmonologa, który stwierdził POCHP nikotynowe (palę papierosy) oraz że opisane zmiany w RTG są to typowe zmiany po zapaleniu płuc które z czasem zanikną samoistnie. Osłuchowo płuca są czyste. Nie wiem co o tym sadzić, ponieważ lekarz rodzinny jest innego zdania – twierdzi, że trzeba zrobić dodatkowe badania. Proszę o poradę, czy i jakie badania trzeba wykonać a może pulmonolog ma rację? Czy coś mi dolega? Dziś kłucia w boku są większe połączone z lekkim bólem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Do rozpoznania choroby płuc konieczna jest możliwość osobistego zbadania pacjenta
Wspomniał Pan, że "płuca osłuchowo są czyste", co nie jest wystarczającą informacją. Konieczne jest osłuchanie i opukanie klatki piersiowej a także zbadania drżenia mięśniowego.

Nie opisuje Pan na jakiej podstawie zostało Panu rozpoznane POChP. Choroba ta daje zwykle charakterystyczne zjawiska osłuchowe, co sugeruje występowania obturacyjnej choroby płuc. Złotym standardem rozpoznania choroby jest spirometria, badanie oceniające pojemność i objętość płuc. Ważny jest także wywiad w kierunku niktonizmu, występowania duszności..

Przewlekający się stan podgorączkowy jest objawem niepokojącym i wymaga diagnostyki. Z tego też powodu skłaniałabym się do decyzji Pana lekarza rodzinnego. Warto wykonać kontrolne RTG klatki piersiowej, wspomnianą spirometrię, badania krwi. Być może konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej.

Pozdrawiam