Co oznacza wynik badania RTG skoliozy szyjnej?

46 lat-kobieta.Wynik RTG- lewostronna skolioza szyjna z pogłębieniem lordozy, dyskopatia na poziomie C5-C6 z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi na przednich i tylnych krawędziach trzonów, prawostronna skolioza piersiowa z pogłębieniem kyfozy, cechy klinowacenia trzonów piersiowych na szczycie kyfozy, nierówne zarysy blaszek granicznych, wielopoziomowe dyskopatie, początkowa osteofytoza krawędziowa, pogłębienie lordozy lędźwiowej, dyskopatia L5-S1. Jakich sportów unikać a co można wykonywać.

Witam, Zalecam wybranie się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty / terapeuty manualnego. Specjalista przeprowadzi terapię oraz dobierze indywidualnie do Pani stanu ćwiczenia. Musi Pani zmienić swoje nawyki ruchowe, przy takich zmianach aktywność fizyczna w Pani codziennym życiu powinna być priorytetem. Zalecam basen, spacery, kontrolowanie prawidłowej postawy ciała w pozycji siedzącej, unikanie zgięć kręgosłupa, unikać ćwiczeń siłowych, ,,brzuszków''. Pozdrawiam.

Proszę rozpocząć aktywność od marszu, najlepiej z kijkami, natomiast trzeba unikać dynamicznych aktywności (tenis, bieg itd). Proponuję skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który za pomocą testów oceni Pani sprawność i zaproponuje postępowanie.

Pozdrawiam, Paweł Czarnocki