Co oznacza wynik badania tarczycy 52-latki?

Gruczoł tarczowy o wymiarach: płat prawy:45x17x20 mm, obj. 7,5 ml płat lewy:39x13x16 mm, obj. 4ml cieśń 3mm Gruczoł tarczowy niepowiększony, asymetryczny.W płacie prawym widoczne są dwaguzki,większy o wym.5x4mm.W płacielewymwidoczne są dwie drobne (2mm)przestrzenie płynowe. Węzły chłonne szyi obustronnie są niepowiększone.

Lek. Wojciech Zygmunt

Tarczyca asymetryczna (płat prawy jest większy od lewego). W płacie prawym obecne 2 małe guzki (brak jest podanych cech ich wyglądu ultrasonograficznego) - na podstawie badania USG nie można stwierdzić czy jest to zmiana złośliwa czy łagodna (zmiany łagodne - gruczolaki zdarzają się zdecydowanie częściej). Aby to potwierdzić/wykluczyć należy wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC). Drobne przestrzenie płynowe mogą świadczyć o rozwijających się guzkach koloidowych lub torbielach tarczycy - mogą być też zmianą przejściową, która ustąpi z czasem, gdyż są bardzo drobne. Pozdrawiam.