Co oznacza wynik badania USG jamy brzusznej u 32-latki?

Panie Doktorze. Byłam wczoraj na usg jamy brzusznej i okazało się ,że mam powiekszoną śledzionę do 139mm,we wnęce śledziony poszerzone kręte naczynia oraz poszerzoną żyłę wrotną do 145-150mm . Wszystkie pozostałe narządy w normie zupełnie. Miesiąc temu badania krwi profilu wątrobowego były w normie. Czy powinnam się obawiać tego powiększenia? Czym może byc spowodowane?

Lek. Wojciech Zygmunt

Opisane przez panią objawy są najprawdopodobniej skutkiem nadciśnienia wrotnego. Jeżeli nie chorowała pani wcześniej na żadną przewlekłą chorobę wątroby, to może być ono spowodowane zakrzepicą żyły wrotnej. Polecam wykonać USG dopplerowskie poszerzonych naczyń oraz konsultację gastroenterologiczną.