Co oznacza wynik biopsji tarczycy 30-latki?

JAK ROZUMIEĆ WYNIK BIOPSJI ASPIRACYJNEJ CIENKOIGŁOWEJ . Rozpoznanie kliniczne : truma nodosa .BAC lewego płata tarczycy. Smugi koloidu i pojedyncze limfocyty. Tyreocytów nie stwierdzono

Lek. Wojciech Zygmunt

Struma nodosa - z łac. wole guzkowe. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa lewego płata tarczycy. W preparacie uwidoczniono smugi koloidu i pojedyncze limfocyty, z kolei brakuje tyreocytów, które powinny być zawarte w rozmazie. Jeżeli rozmaz ich nie zawiera, biopsja powinna być powtórzona. Wyjątkiem od tej reguły może być nakłucie torbieli koloidowej, w której do rozpoznania obecność tyreocytów nie jest konieczna. Lecz ze względu na rozpoznanie (struma nodosa), zakładam, że biopsję powinno się powtórzyć. Dla pewności powinna pani, skonsultować moją sugestię z endokrynologiem.