Co oznacza wynik cytologii 33-latki?

Witam. Mój wynik cytologii to nieprawidłowość w komórkach nabłonka płaskiego 1a i a2 (skala Bethesda) czyli nie można wykluczyć HSIL I ASC-H. Dostałam skierowanie na kolposkopie. Ale chciałabym wiedzieć czy taki wynik zawsze oznacza coś złego? Dodam że robię cytologie co rok. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Taki wynik oznacza podejrzenie obecności nieprawidłowych komórek. Te nieprawidłowe komórki same w sobie nie stanowią raka, ani żadnego procesu złośliwego, ale z czasem mogą one ulec transformacji nowotworowej (z czasem, czy np. po kilku latach). Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnie cytologii, by wykryć właśnie te nieprawidłowe komórki i je usunąć, zanim zdążą przekształcić się w coś złego.