Co oznacza wynik gastroskopii 55-latki?

Witam,Moje badanie gastroskopii.Aparat wprowadzono do drugiej części XII-cy.W części pozaopuszkowej zaznaczone spłaszczenie fałdów XII-cy - wycinki.Opuszka XII-cy bez zmian.Odżwiernik sprawny.W trzonie widoczny,pojedynczy naczyniak wielości około 2mm.Poza tym antrum,dno,okolica podwpustowa,połączenie przełykowo-żołądkowe i przełyk bez zmian,test uerazowy dodatni.Rodzaj zabiegu:Panendoskopia biopsja.Do lekarza po wynik badania hist-patza 4tyg.Opis badania odebrałam od pielęgniarki,gdyż lekarz robił już następne badanie i nie miałam mozliwości go zapytać,a przez tyle tyg.czekania na wynik przeżyje traumę.Proszę odpowiedzieć,dlaczego lekarz robiący nie usunął podczas badania tego naczyniaka,tylko zrobił biopsje,i co oznacza to spłaszczenie fałdów......Wiem że każdy polip,jest usuwany podczas badania i dopiero wysyłany do histopatologicznego zbadania,tak miałam w przypadku kolonoskopii usunięto mi gruczolaka.Naczyniak to rak czytałam,tylko dlaczego tak małej zmiany lekarz nie usunął .Błagam o odpowiedż.p.s. Antybiotyk dostałam na bakterie......Dziękuję za każdą odpowiedż

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma pani powodów do większego niepokoju. Wycinek został pobrany z pozaopuszkowej części dwunastnicy (a przynajmniej tak wynika z pani opisu) ponieważ miała ona cechy mogące świadczyć np. o celiakii. Jeśli pani chce wcześniej wykonać diagnostykę w tym kierunku to może pani sprawdzić poziom przeciwciał przeciwendomyzjalnych i przeciwtransglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz pomiar całkowitego poziomu IgA. Gastroskopia nie jest badaniem równoważnym z kolonoskopią i obowiązuje w nich inne postępowanie (ponieważ generalnie ujawniają one zupełnie inne patologie/choroby). Niewielki pojedynczy naczyniak jest zwykle zmianą łagodną, a już na pewno nie jest to RAK. Rozpoznano u pani zakażenie bakterią H.pylorii i ma pani prowadzone leczenie eradykacyjne (wszystko tak jak powinno). Proszę spokojnie czekać na wizytę u lekarza prowadzącego.