Co oznacza wynik hormonów tarczycy u 23-latki?

Witam. Jestem kobietą i mam 23 lata. Zrobiłam 1 raz w życiu badania tarczycowe. Czy wyniki są w porządku i nie ma obaw do niepokoju? Mam znacznie podwyższone anty-TG, ale nie do końca orientuję się co to oznacza? Dodam, że w rodzinie mama miała chorą tarczycę jednak już została ustabilizowana, natomiast siostra ma Hashimoto. Moje wyniki: TSH: 1,546 µIU/ml (norma: 0,350-4,940) FT3: 2,79 pg/ml (1,71-3,71) FT4: 0,87 ng/dl (0,7-1,48) anty-TPO: <1 IU/ml (0,00-5,61) anty-TG: 28,78 IU/ml (0,00-4,11)

Dzień dobry,

Proszę wykonać usg tarczycy, ponieważ podwyższone miano aTG najczęściej świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, które z czasem może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Szacuje się, iż w populacji osób zdrowych podwyższone aTG może występować u 2% osób i nie musi prowadzić do choroby tarczycy. Aczkolwiek w Pani przypadku z uwagi na chorobę autoimmunologiczną tarczycy w rodzinie powinna Pani monitorować co jakiś czas hormony. Jeśli ma Pani jakieś nietolerancje pokarmowe, wówczas warto zadbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę, warto również prowadzić higieniczny tryb życia - unikać używek, dbać o odpowiednią ilość snu oraz unikać stresu (niestety trudne do realizacji :). Niestety nie ma "złotego" środka gwarantującego obniżenie przeciwciał, aczkolwiek część endokrynologów zaleca odpowiednią suplementację (Selen, wit D3 itd), akupresurę itd. Na szczęście poziom Pani przeciwciał nie jest jeszcze bardzo wysoki, w wielu przypadkach poziom aTG przekracza 1000 IU/ml. Proszę trzymać "rękę na pulsie".
Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych