Co oznacza wynik krzywej cukrowej i glukozy?

Krzywa cukrowa - tydzień temu glukoza na czczo 5,69 (norma 3,90-5,50)Krzywa po tygodniu na czczo glukometrem 4,96 (3,90-5,50), po1h z żyły 11,06 (<11,10), po 2h z żyły 9,34 (<7,80) Amylaza, lipaza, morfologia w normie oprócz PCT 0,4. Ca125 55,87 (<35) Ca19-9 i Ca 15-3 w normie. Od 5 lat niezdiagnozowane bóle nadbrzusza z lewej strony. Od trzech tygodni nasilenie objawów. Nudności, uciskowy silny ból brzucha w lewym nadbrzuszu. Obecnie skończyłam biseptol - nie mam torbieli. Nawracające grzybice.

Dzień dobry,

Na podstawie stężenia glukozy na czczo oznaczanego w laboratorium można rozpoznać nieprawidłową glikemię na czczo. Jest to wskazanie do wykonania testu OGTT z 75 g glukozy- napisała Pani jedynie 1 wynik glukozy na czczo, nie podając ile było po 1 h i 2h. Wykonywanie krzywej cukrowej na glukometrze nie jest w żadnym wypadku zalecane, a nawet tak rozpoznane stany zaburzeń gospodarki węglowodanowej i np. pisanie wówczas leków z refundacją może stanowić podstawę do ukarania lekarza przez NFZ karą. Glukometr jest niezbyt dokładny i służy jedynie do monitorowania wartości glikemii u osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, a nie do jej ocen. Wynika to z tego, że dopuszczalny błąd pomiaru wynosi ok. +- 15%. Aby się o tym przekonać wystarczy ustawić obok siebie np. 5 glukometrów i oznaczyć nimi stężenie glukozy w tym samym czasie - uzyska Pani dość rozbieżne wyniki, niekiedy różniące się nawet o 30 mg/dl. tak więc sugerowałbym wykonanie testu z krwi żylnej oznaczonej w laboratorium. Podwyższone stężenie Ca125 wymaga konsultacji lekarskiej - proszę koniecznie zrobić usg brzucha oraz usg ginekologiczne i rtg płuc. Marker ten bowiem może podwyższyć się przebiegu raka jajnika, nerki, czy płuca. Proszę jednak nie wpadać w Panikę, gdyż takie wzrosty obserwuje się również w przebiegu stanów zapalnych w miednicy mniejszej lub endometriozy. Jakkolwiek należy to w miarę możliwości szybko wyjaśnić.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz