Co oznacza wynik krzywej cukrowej w 27. tygodniu ciąży?

Dzień dobry, odebrałam wyniki krzywej cukrowej 75g: na czczo - 83 po 1h - 182 po 2h - 117 Czy te wyniki oznaczają cukrzycę ciążową? Jestem w 27 tygodniu ciąży. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,

Wynik badania pozwala na postawienie rozpoznania cukrzycy ciążowej. Według aktualnych wytycznych glikemia w 1 h testu nie powinna przekraczać 180 mg/dl. Proszę niepotrzebnie się nie denerwować, myślę , że przy takich zaburzeniach wystarczy Pani odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. Wskazane jest zgłoszenie się do diabetologa, gdzie otrzyma Pani glukometr i dalsze zalecenia. Paski do glukometru przysługują Pani z 30% odpłatnością. Warto również zaopatrzyć się w pasku do pomiaru stężenia ketonów w moczu - Ketodiastix również ze zniżką i wykonywać oznaczenia zgodnie z zaleceniem specjalisty do którego się Pani zgłosi.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych