Co oznacza wynik LSIL cytologii?

Witam. W moich badaniach cytologicznych stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. W Interpretacji pisze tak „ zmiany śródnabłonkowe stopnia niskiego ( LS - HPV/CIN-1) Zmiany odczynów związane z zapaleniem ( łącznie z typowa regeneracja) Czy to coś poważnego ? Co to oznacza? Proszę o pomoc !

Lek. Paweł Szadkowski

Taki wynik nie oznacza nic poważnego, najczęściej jest związany z infekcją HPV, natomiast nie jest to jeszcze infekcja przewlekła i nie stanowi to stanu przedrakowego. Najczęściej w takim przypadku zaleca się badanie kontrolne np. za pół roku albo badanie kolposkopowe. Najlepiej udać się z wynikiem do ginekologa, on zadecyduje co u Pani będzie najlepszą opcją.