Co oznacza wynik morfologii 2-miesięcznego dziecka?

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników morfologii i moczu u mojego 2miesięcznego synka. Dodam, że badania zrobiłam małemu, ponieważ martwiłam się dosyć częstym śluzem w kupie, mimo zapewnień lekarza, że przy karmieniu piersią takie kupy mogą się zdarzyć. Ponadto synek wydawał mi się w ostatnich dniach momentami"rozgrzany", po sprawdzeniu temperatury, najwięcej pokazywało 37,8. Oto wyniki badań: wbc- 7,98 10^3/ul rbc- 3,60 10^6/ul hgb- 10,70 g/dl hct- 32,10 % mcv- 89,20 fl mch-29,70 pg mchc - 32,30 g/dl plt- 418 10^3/ul rdw- 13,70 % pdw 8,90 fl mpv - 8.80 fl p-lcr - 14.90 % płytokryt - 0.37 % rdw-sd- 45,40 fl liczba neutrofili 1,20 10^3/ul % neutrofili - 15 % liczba limfocytów - 5,90 10^3 ul %limfocytów 73,90 % liczba monocytów - 0,67 10^3/ul %monocytów - 8,0 % Liczba eozynofili 0,18 10^3/ul %eozynofili - 2.30 % Liczba bazofili - 0,3 10^3/ul %bazofili - 0,40 % Rozmaz mikroskopowy gr. podzielone 11% gr. kwasochłonne 3% limfocyty 78 % monocyty 5% limfocyty atypowe 3% CRP-h 0,01 mg/l mocz badanie ogólne barwa jasnożółty ph 7 leukocyty negatywny azotyny negatywny bialko negatywny glukoza negatywny cialo ketonowe negatywny urobilinogen w normie bilirubina negatywny erytrocyty negatywny osad moczu nablonki plaskie 0-1 wpw leukocyty 0-1 wpw sluz pojedyncze pasma to co mnie niepokoi to : HGB, HCT, MCV, PDW, P-LCR, oraz neutrofile (15%) i limfocyty atypowe w rozmazie. Lekarz pierwszego kontaktu nie potrafiła wyjaśnić skąd te limfocyty atypowe mogły się wziąć? Co do neutrofili również nie zwróciła na to uwagi a w badaniu mamy zaznaczone gwiazdką jako odbiegnięcie od normy. Wiem, że nie są to normy dla 2-miesięcznego dziecka ponieważ laboratorium podaje chociażby normę limfocytów do 42 % , mój mały ma 74 i pani doktor powiedziała, że jak najbardziej jest to w normie dla takiego dziecka, natomiast co z tymi neutrofilami i pozostałymi co do których mam wątpliwości? Plus pojedyncze pasma śluzu w osadzie moczu. Bardzo proszę o poradę, bo pomimo konsultacji z lekarzem nadal jestem niespokojna, z góry dziękuję.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Analiza krwi polega na mechanicznym rozdziale krwinek na podstawie ich właściwości przez maszynę. Obecność limfocytów atypowych może wynikać z: 1. nieprawidłowej klasyfikacji przez maszynę prawidłowych komórek, 2. pobudzenia limfocytów na kontakt np. z wirusem. Natomiast zmniejszony poziom hemoglobiny wynika z tego, że u dzieci między 2 a 3 miesiącem życia występuje najniższy poziom hemoglobiny. Wynika to po 1. krwinki czerwone płodowe mają krótszy czas przeżycia od normalnych krwinek czerwonych; 2. dopiero ok. 3 miesiąca życia wzrasta poziom erytropoetyny, która odpowiada za pobudzanie wytwarzania krwinek czerwonych. Pojedyncze pasma śluzu w moczu raczej nie mają tutaj znaczenia. Proszę obserwować dziecko i w razie niepokojących objawów zgłosić się po poradę do swojego pediatry.