Co oznacza wynik MR 31-latka?

Witam, Otrzymałem dziś wynik badana MR kregosłupa , odcinka L-S. Wizytę do lekarza mam dosyć odległą i chciałbym prosić o pomoc o informację o wadze mojego problemu ,jeśli to możliwe to również propozycję jego rozwiązania .Meżczyzna 31lat.Dolegają mi mocne bóle całej lewej nogi , Oto treść : 1)W pozycji badania stwierdza się niewielkiego stopnia boczne skrzywienie kręgosłupa na pograniczu lędźwiowo-krzyżowem 2)Wysokość i kształt trzonów badanego odcinka zachowane,bez zmian ogniskowych,budzących podejrzenie procesu rozrostowego. L4-L5 minimalne zwężenie przestrzeni międzykręgowej.Płytka,podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego oraz protuzja materiału pierścienia włóknistego w obręb kanału kręgowego na ok. 5.5mm. powodują ograniczenie przedniej rezerwy kanału kręgowego. L5-S1 centralno lewostronna przepuklina jądra miażdżystego w tendencją do migracji ku dołowi ,powoduje zwężenie kanału kręgowego i lewego otworu m-k z cechami kompresji korzenia. Sygnał stożka rdzenia w normie. Wniosek: zaburzenie statyki kręgosłupa w odcinku L-S ,dyskopatia L4/L5 i L5-/S1. Proszę o pomoc .

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne (chociaż u pana jest to bardzo prawdopodobna przyczyna bólu). Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Jeśli nie występują u pana zaburzenia neurologiczne takie jak niedowład kończyny (lub jej części) i/lub zaburzenia w obrębie zwieraczy to nie ma pilnych wskazań do operacji. W leczeniu objawowym stosuje się najczęściej NLPZy (w osłonie IPP), miorelaksanty oraz fizjoterapię (w wyjątkiem ostrego okresu choroby). Ulgę może też przynieść leżenie na twardym podłożu i inne pozycje odciążające uciśnięte miejsce. Jeśli wizyta u neurologa jest odległa, może pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu (do czasu wizyty u specjalisty).