Co oznacza wynik MR głowy u 24-latki?
Dwufazowe badanie RM głowy wykonano w sekwencjach SE, FSE w obrazach T1 i T2 zależnych, sekwencji FLAIR, DWI, ADC oraz w obrazach T1 zależnych po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Przekroje osiowe, czołowe, strzałkowe. Podkorowo w lewym płacie czołowym widoczne są niecharakterystyczne, pojedyncze (3-4) ogniska hiperintensywne w sekwencji FLAIR wielkości do 2 mm, bez cech wzmocnienia kontrastowego. Poza tym struktury mózgowia o prawidłowej intensywności sygnału we wszystkich sekwencjach bez zmian ogniskowych. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego nie uwidoczniono ognisk patologicznego wzmocnienia. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Płynowa przestrzeń przymózgowa zachowana. Niewielkiego stopnia pogrubienie błony śluzowej w zatokach szczękowych i zatoce klinowej do 2-4 mm. Częściowo bezpowietrzne komórki sitowia, głównie po stronie prawej.

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
Pierwsze objawy autyzmu
Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.
Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Takie ogniska moga być naczyniowe lub demielinizacyjne. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miał Pan wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne u Pana występują oraz czy ma Pan dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska
Witam!
Stwierdzone drobne ogniska w istocie białej wymagają dalszej diagnostyki w oddziale neurologicznym: potencjały wywołane, EEG, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Prawdopodobnie ich pochodzenie jest naczyniowe, ale to należy wyjaśnić.
Powodzenia
W. Łuczkowski.