Co oznacza wynik MR głowy u 56-latki?

Witam serdecznie proszę o opinię wyniku RM. W lewej okolicy skroniowej przestrzeń płynowa o wym. 50x32x48-najprawdopodobniej torbiel pajęczynówki. W istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo,drobne ogniska o charakterze gliozy naczyniopochodnej.Poza tym obraz warstwy korowej,istoty białej,jąder podkorowych,struktur pnia mózgu i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej bez zmian. Układ komorowy nie poszerzony ,przemieszczony na stronę lewą o ok.3 mm lewa komora boczna węższa od prawej ,prawdopodobnie w wyniku modelowania.

Opis MRI jak wyżej; do interpretacji klinicznej ; RM. :"W lewej okolicy skroniowej przestrzeń płynowa o wym. 50x32x48-najprawdopodobniej torbiel pajęczynówki. W istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo,drobne ogniska o charakterze gliozy naczyniopochodnej.Poza tym obraz warstwy korowej,istoty białej,jąder podkorowych,struktur pnia mózgu i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej bez zmian. Układ komorowy nie poszerzony ,przemieszczony na stronę lewą o ok.3 mm lewa komora boczna węższa od prawej ,prawdopodobnie w wyniku modelowania. "
Opis MRI jak wyżej; do interpretacji klinicznej ; Jakie objawy?
Konieczna pełna konsultacja neurologiczna, ocena ogólnego stanu zdrowia, zażywanych leków etc
Pozdrawiam i zapraszam do Gabinetu

Nie napisała Pani z jakiego powodu wykonywano badanie głowy? Jakie są objawy? Torbiel pajęczynówki jest zmianą łagodną, najczęściej wrodzoną, może się powiększać. Jeśli ma duże rozmiary może powodować bóle głowy lub inne objawy neurologiczne. Drobne ogniska o typie gliozy są to zmiany przebyte, niegroźne i nie wymagają leczenia. Moga powstawać u osób, które mają czynniki ryzyka chorób naczyniowych np. nadciśnienie, nikotynizm, hipercholesterolemia. Wskazana konsultacja neurochirurgiczna z wynikiem w celu ustalenia dalszego postępowania.