Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik MR kobiety w wieku 29 lat?

Witam mam 28 lat i nie wiem czy mam sie martwic wynikiem rm a do neurochirurga mam na wrzesień prosze o szybka odpowiedz na temat wyniku Opis: W badaniu MR lędźwiowego odcinka kręgosłupa widoczne niewielkie lewostronne jego skrzywienie ze zbliżonym do poziomego ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L4/L5 krążek m/kręgowy z obecnością szerokopodstawnej ,pośrodkowej ,przemieszczonej nieznacznie podwięzadłowo ku dołowi przepukliny uciskającej worek oponowy z odejściem korzeni L5. Pozostała nieco uwypuklona część krążka w niewielkim stopniu zwęża obustronnie symetrycznie otwory międzykręgowe. Na poziomie L5/S1 krążek m/kręgowy z obecnością kolejnej niewielkiej, pośrodkowo￾prawobocznej przepukliny nieco uciskającej prawy korzeń S1. Dyskretna retrolisteza trzonu L5 względem seg.S1 kości krzyżowej o ok. 0,3cm. Oba opisywane powyżej krążki o degeneracyjnie obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych. Na pozostałych poziomach nie wykazano obecności przepuklin krążków m/kręgowych. Jedynie dolne kręgi lędźwiowe wykazują dyskretnie zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe.
KOBIETA, 29 LAT 6 miesięcy temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Lek. Aleksandra Witkowska
82 poziom zaufania

Niezbędne jest badanie przedmiotowe pacjenta i znajomość upośledzenia jego funkcji motorycznych wobec opisywanych zmian w MR

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy